Stowarzyszenie Kulturalne BLIŻEJ TRADYCJI I KULTURY realizuje projekt PRZY WSPÓLNYM STOLE dla grupy seniorów z Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. W ramach zajęć odbywają się warsztaty teatralne, taneczne, dietetyczne, mydlarskie, warsztaty umiejętności społecznych, warsztaty „Krok ku nowoczesności” – przystosowanie seniorów do cyfrowej rzeczywistości i nauka udzielania pierwszej pomocy. Z okazji Dnia Seniora zostanie zaprezentowany artystyczny program p.t.: WESOŁE JEST ŻYCIE STARUSZKA, w którym wykonawcami będą seniorzy z grupy teatralnej.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy.

Stowarzyszenie Kulturalne BLIŻEJ TRADYCJI I KULTURY realizuje projekt „Kuźnia kreatywności” na terenie 6 gmin województwa mazowieckiego: Warszawa, Brwinów, Wyszków, Klembów, Raszyn i Nadarzyn. Zadanie jest dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Uczestnikami projektu jest 120-osobowa grupa dzieci i młodzieży. Biorą one udział w warsztatach profilaktycznych i twórczych – teatralnych, muzycznych, tanecznych i plastycznych. W programie jest również wycieczka do Gospodarstwa „Cuda i Wianki” w Kicinach. Projekt zostanie zakończony występami dzieci oraz spotkaniem z Mikołajem.

 

Stowarzyszenie Kulturalne „Bliżej Tradycji i Kultury” w maju 2022 r. zainicjowało akcję artystyczno-historyczną Kamienny ślad. Natolin ’39. Projekt miał za zadanie przywrócenie do świadomości mieszkańców Warszawy, zwłaszcza Ursynowa i Wilanowa – zapomnianej, pierwszej egzekucji zbiorowej dokonanej przez okupanta 13 listopada 1939 roku w Natolinie (dziś to styk ww. dzielnic).

Po latach starań rodzin zamordowanych oraz działań Fundacji Centrum Europejskie – Natolin, zarządzającej terenem, na którym to znajduje się miejsce straceń – 6 lipca b.r. przy ul. Nowoursynowskiej 84 nastąpiło odsłonięcie pomnika ku czci rozstrzelanych piętnastu Polaków. Stowarzyszenie również włączyło się w te obchody.
Na terenie zabudowań dawnej gajówki zespołu pałacowo-parkowego w Natolinie wystawiliśmy na podstawie zeznań świadków tragedii inscenizację w reżyserii Hanny Zofii Etemadi, w której wystąpili: Joanna Lissner, Stanisław Biczysko, Dagmara Bąk, Jadwiga Wianecka, Aleksander Buchowiecki i Jędrzej Czerwonogrodzki.

Ponadto w ramach naszej akcji w 83. rocznicę egzekucji – 13 listopada b.r. harcerze i harcerki z ursynowskich szczepów WDHiZ im. Bohaterów Monte Cassino oraz 53 WDHiZ im. gen. Józefa Zachariasza Bema złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar egzekucji w Natolinie, a na terenie Rezerwatu „Las Natoliński” we właściwym miejscu straceń, przed wielu laty zaznaczonego głazem, uczcili poległych minutą ciszy.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

 

 

 

 

 

 

Zobacz zdjęcia >>>